PONOVO

Risto Töllikkö PoNoVo-paitaan!

/ PoNoVo

Miesten kakkosdivarissa pelaava PoNoVo tekee todellisen yllätyshankinnan kun Suomen maajoukkueessa  MM-hopeaa voittanut ja NST:ssä sekä Esport Oilersissa Salibandyliigaa yhteensä 180 ottelun (71+64) verran pelannut
Risto Töllikkö siirtyy lappeenrantalaisseuraan yhden vuoden sopimuksella. Maajoukkueotteluja Tölliköllä on vyöllään 38 ottelua (9+13). Töllikön siirrolla PoNoVo saa kaivattua täydennystä puolustuspäähänsä.
Seuran yhteistyökumppani Oxdog toimii Risto Töllikön kummiyrityksenä alkavalla pelikaudella.

Päävalmentaja Otto Moilanen on luonnollisesti erittäin tyytyväinen Töllikön valintaan pelata alkavalla kaudella PoNoVon kelta-mustassa paidassa:

”Rise tuo joukkueeseemme valtavasti pelillistä johtajuutta, mutta samalla myös todella korvaamatonta kokemusta huipulla pelaamisesta, päivittäisestä harjoittelusta ja vaatimustasosta mitä sinne pääseminen vaatii. Uskon Riston saapumisen joukkueeseemme olevan erityisen hyödyllistä joukkueemme nuoremman osaston kasvulle kohti urheilijan elämää. Nyt he saavat Riston myötä loistavan tilaisuuden vertaisoppimiseen seuraamalla Riston päivittäistä toimintaa.”

Lisäksi viime kaudella Viron liigassa pelannut Venäjän maajoukkuehyökkääjä Alexander Avtushenko on kuluvan viikon harjoitellut lappeenrantalaisseuran mukana. Leftin puolen hyökkääjä on ollut viime vuosina venäjän maajoukkueen johtavia pelaajia. Helmikuun MM-karsinnoissa Avtushenko laukoi viidessä pelaamassa ottelussaan tehot 9+4=13. Avtushenkon tulevaisuudesta päätetään vielä kuluvan elokuun aikana.